Gra w mafię

Gra w mafię - towarzyska gra fabularna, symulująca walkę między poinformowaną mniejszością i niepoinformowaną większością. Charakteryzuje ją elastyczność zasad, dlatego można ją rozgrywać w niemal dowolnie licznej grupie, wspólnie lub po podzieleniu się na niezależne zespoły. Gra w mafię wymaga i rozwija umiejętność analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, kontroli mowy ciała, itp.

Spis treści

Podstawowe zasady gry

PrzygotowaniePrzed rozpoczęciem gry warto szczegółowo ustalić zasady, aby uniknąć nieporozumień w związku z istnieniem wielu wersji gry w mafię.Na początku wszyscy gracze powinni zająć miejsca w pomieszczeniu w taki sposób, aby wszyscy mogli się widzieć i słyszeć. Jedna osoba powinna zostać mianowana na mistrza gry, czyli narratora. Na początku każda osoba dostaje karteczkę i w ten sposób gracze dzielą się na dwie grupy: uczciwi (miasto) oraz mafia. Żaden gracz nie może ujawnić, do której grupy należy, w przeciwnym wypadku zostaje wyeliminowany z gry.

NocNocą wszyscy gracze "zasypiają" - narrator prosi ich o zamknięcie oczu. Po chwili budzi się mafia, również na prośbę narratora. Pierwszej nocy mafia zapoznaje się ze sobą, a każdej następnej nocy mafiosi wyznaczają gracza, którego chcą wyeliminować z gry. Robią to przez wskazanie odpowiedniej osoby palcem lub piszą jej imię na kartce (w takim przypadku noc nie jest potrzebna, a uczciwi piszą na kartce dowolnie ustalone słowo, np. "miasto"). Następnie narrator wydaje polecenie, aby mafia poszła spać. Wyeliminowana osoba nie uczestniczy już w grze i przygląda się jej z boku. Nie może też komunikować się z pozostałymi graczami.

DzieńFaza dnia trwa zwykle dłużej niż faza nocy. Na początku gracze dowiadują się od narratora, kto został wyeliminowany oraz ilu członków mafii pozostało w grze. Następnie dochodzi do dyskusji, podczas której padają przypuszczenia i oskarżenia. Uczciwi gracze starają się wykryć mafiosów. Mafiosi z kolei blefują, rzucając podejrzenia na pozostałych. Każdy gracz może zostać oskarżony o przynależność do mafii. Oskarżeni mają prawo do obrony. Następnie narrator zarządza głosowanie. Oskarżony, który uzyskał większość głosów, zostaje wyeliminowany. Po zakończeniu fazy dnia następuje kolejna faza nocy.

ZakończenieWygrywają osoby, które zostały w grze albo grupa, którą reprezentują. Jeśli wszyscy członkowie mafii zostaną wyeliminowani z gry, wygrywa miasto. Jeżeli liczba mafiosów będzie większa niż liczba przedstawicieli miasta, wygrywa mafia.

Zasady opcjonalneJeśli zależy nam na ulepszeniu atmosfery gry, można wprowadzić rekwizyty, takie jak pistolet na kapiszony (używany do eliminowania graczy z gry), świeczki stojące przed graczami i symbolizujące ich życie, gaszone podczas śmierci wybranej postaci, itp. Można również wprowadzić wojnę mafii, kiedy wśród graczy występuje kilka niezależnych od siebie mafii. Mafie budzą się"i wybierają swoje ofiary niezależnie od siebie, a wskazane osoby są eliminowane dopiero po zaśnięciu ostatniej mafii - wygrywa grupa, która pozostanie w grze do końca. Do gry można również wprowadzić dodatkowe role, takie jak m.in.:
  • Detektyw (Policjant, Komisarz, Anioł, Inspektor) - należy do uczciwych graczy, budzi się w nocy i próbuje odgadnąć, kto należy do mafii, wskazując na daną osobę. Jeśli jego wybór jest słuszny, narrator kiwa głową.
  • Ksiądz (Lekarz, Pielęgniarka) - należy do miasta, każdej nocy budzi się przed mafią i wskazuje osobę, za którą tej nocy się modli (którą leczy); w przypadku wskazania tej samej osoby przez mafię nikt nie zostaje wyeliminowany.
  • Łowca - raz w ciągu gry, jeżeli zostanie wybrany w głosowaniu, może ujawnić się i uniknąć eliminacji usuwając inną dowolnie wybraną osobę.


KorzyściGra w mafię, podobnie jak inne gry, ma pozytywny wpływ na motywację pracowników.

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.