Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział HR w przedsiębiorstwie nie jest odpowiedzialny jedynie za rekrutowanie. Zarządzanie zasobami ludzkimi ma wiele innych zadań. O wielu z nich, na przykład socjologii organizacji, szkoleniach, walce ze stresem, ocenie pracowników dowiedzieć można się z artykułów i wiadomości publikowanych w tym dziale.
Gherao
Gherao (hindi: okrążenie) - popularna w Indiach forma protestu lub Strajku, polegająca na otoczeniu przez demonstrantów budynku instytucji rządowej i niewpuszczaniu lub niewypuszczaniu z niej pracowników, dopóki politycy nie wyrażą gotowości do negocjacji[1].
Historia
We wrześniu 1967 roku, Sąd Najwyższy w Kalkucie uznał, że gherao, które zakłada bezprawne uwięzienie osoby należącej do kierownictwa, to przestępstwo karalne na podstawie sekcji 339 i 340 Indyjskiego Kodeksu Karnego. Przestępca natomiast mógł być aresztowany bez nakazu. Sąd skrytykował również zalecenia Ministra Pracy, które wydał on policji.
Obecnie rzadko spotyka się przypadki gherao. Nie ma już żadnego wsparcia politycznego dla tego ruchu, jak i nie ma moralnych uzasadnień dla jego funkcjonowania. Wojnę przemysłową w postaci strajków, blokad, wywoływania presji ekonomicznych każdego rodzaju, przyjmuje się za uzasadnioną w rozstrzyganiu sporów, ale stosowanie przemocy wobec osoby jest potępiane pod każdym względem. [4]
Bibliografia
- Gherao na Wikipedii pl
- P.R.N. Sinha, Industrial Relations, Trade Unions, And Labour Legislation, Indie 2009
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.