Prawo Fittsa Przekierowano ze strony: Fitts's law ang. Fitts's law, Fitts' law

Prawo Fittsa - prawo stosowane w komunikacji człowiek-komputer, według którego czas potrzebny na przesunięcie się do określonego celu zależy od rozmiaru celu i dystansu do niego. Prawo Fittsa stosowane jest zarówno do bezpośrednich ruchów ręką, jak i za pomocą urządzeń wskazujących. Nazwa tego prawa pochodzi od imienia Paula Fittsa, który był psychologiem z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Spis treści

HistoriaPrawo Fittsa zostało opublikowane w pracach z lat 1954 i 1964. Model ten znalazł istotne zastosowanie w latach '70. XX wieku podczas początkowych badań nad urządzeniami wejściowymi w komputerach. Oryginalny model opisywał, jak szybko człowiek może wskazać na fizyczny przycisk. Ookazało się, że ten sam zestaw zasad reguluje, jak szybko można wskazać element docelowy za pomocą kursora myszki.

Zastosowanie  • Wpływ prawa Fittsa na Interfejs użytkownika - projektanci interfejsów wychodzą z założenia, że im dalej przycisk znajduje się od aktualnej pozycji wskaźnika myszy, tym większy jest średni czas przebycia wskaźnika do przycisku. Czas dotarcia do pożądanego miejsca na ekranie komputera można efektywnie poprawić poprzez: przybliżenie kontrolek bliżej siebie lub ich zwiększenie. Przez lata monitory stawały się coraz większe, przez co rozdzielczość ich także wzrosła. Prawo Fittsa mówi, że aktualna wydajność myszki gwałtownie spada.
  • Przykład interfejsu w programie Microsoft Word - w pierwszej wersji programu Microsoft Word interfejs był zaprojektowany dla wspólnej maksymalnej rozdzielczości ekranu 640x480 pikseli, a sam pasek narzędzi był zbudowany z przycisków o wielkości 20x20 pikseli oraz z ikonek o wielkości 16x16 pikseli. Problem pojawił się w wersji Microsoft Word 2003, gdy aplikacje powszechnie były uruchamiane w rozdzielczości 1600x1200 pikseli, a pasek narzędziowy pozostał bez zmian. Ponieważ ekrany były większe, dotarcie kursorem do paska narzędziowego stało się dłuższe. Skutkiem tego był wzrost wartości MT.
W wyniku przeprowadzonej analizy w pakiecie Office 2007 zostały wprowadzone bardzo ważne zmiany, takie jak:
* Wstążka - po pierwsze, większość zakładek na Wstążce jest oznakowana. Przyciski są większe i łatwiej je znaleźć. Wraz ze wzrostem rozdzielczości, szerokość Wstążki zwiększa się. Wprowadzone zmiany znacznie poprawiły użyteczność programu.
*Mini pasek narzędziowy - został zaprojektowany zgodnie z założeniami prawa Fittsa. Gdy tekst zostanie zaznaczony lub kliknie się prawym przyciskiem myszy, pasek pojawia się tuż obok kursora. Kontrolki są małe, ale ponieważ są położone bezpośrednio obok kursora, można je łatwo znaleźć.


Zobacz też

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.