Edukacja zawodowa

EUMA-Europe ogarnęło internetowe szaleństwo: edukacja poprzez webinaria, szkolenia na platformach e-learningowych, tworzenie grup tematycznych, prowadzenie blogów! Jednym słowem to wszystko, co określiła w swoim przesłaniu przewodnicząca EUMA-Europe jako szeroko pojętą digitalizację.

Spis treści

Pokolenie X

Zastanawiam się tylko jak to wszystko pomieścić w czasie. Rozmawiając z koleżankami z pokolenia X (rodziny, dzieci, a czasem i wnuki w szkole, praca 8-10 godzin, dojazdy, szkolenia) dowiaduję się, że nie mają czasu nawet na takie formy życie towarzyskiego jak wpisy na FB. Czy nasze koleżanki z innych krajów lepiej gospodarują czasem, czy też praca mniej je pochłania? Po otrzymaniu kolejnych wpisów EUMA-Europe (w liczbie 20 do południa) pozwoliłam sobie przesłać je koleżankom z EUMA-Poland uważając te wpisy za istotne. Koleżanki zagroziły, zerwaniem ze mną więzi towarzyskich, bo nie mają czasu na otwieranie takich wiadomości.

Pokolenie Y

My reprezentujemy pokolenie X tzw. „boomers”, o którym wspominała przewodnicząca EUMA-Europe w swoim przesłaniu, natomiast większość osób na stanowiskach sekretarsko-asystenckich, to generacja Y, czyli tzw. „milenialsi” tj. osoby urodzone po roku 1990, które mają zupełnie inne priorytety niż my i wcale się z tym nie kryją. One nie chcą pracować, aby żyć, ale żyć - aby pracować…

Komunikacja interpersonalna

Poprosiłam o korektę tego tekstu 50-letniego informatyka, ponieważ jako przedstawicielka pokolenia X nie poruszam się zbyt swobodnie w tematyce elektronicznej. Poprawiony tekst zawierał taką uwagę:

"Oszczędzają czas nie uczestnicząc w szkoleniach stacjonarnych, a nawet tzw. blended (połączenie stacjonarnych z e-learningowymi) po to, aby wykorzystać go na ważne dla nich sprawy osobiste i towarzyskie."

Tego zdania nie rozumiem. Czy:
  1. rezygnują ze szkoleń,
  2. uczestniczą w tych szkoleniach ZAMIAST czegoś, … i dzięki temu mają więcej czasu.


Jak mogą się porozumieć mężczyźni i kobiety w życiu zawodowym i osobistym, skoro takie proste zdanie budzi wątpliwości? Nic dziwnego, że na wszystkich szkoleniach dotyczących organizacji, zarządzania, pracy w biurze – wiele czasu poświęca się komunikacji interpersonalnej.

Sytuacja w Polsce

Również w Polsce rozpoczyna się działania w tym kierunku. Jeśli wejdziemy na strony internetowe firm prowadzących szkolenia coraz częściej spotkamy się z ogłoszeniami o webinariach i szkoleniach e-learningowych, także dla sekretarek, asystentek, kierowników biur, pracowników administracyjno-biurowych.
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.