Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Dział poświęcony jest zagadnieniom logistycznym, takim jak zarządzanie dostawą, dystrybucją, odzyskiem czy transportem. Odnaleźć można tutaj także informacje o certyfikatach w logistyce czy procesach logistycznych. Nie zabraknie również informacji o zasadach magazynowania i zarządzania magazynowaniem.
Dostawca
Dostawca - podmiot biorący na siebie zadanie dostarczenia, w odpowiednim terminie, towaru, materiału lub usługi do odbiorcy, na podstawie zawartej umowy.
Umowa
Relacje między dostawcą a odbiorcą określane są na podstawie zawarej umowy między stronami. W umowie dostawca zobowiązuje się do dostarczenia produktu lub usługi. Natomiast odbiorca zobowiązuje się odebrać je i zapłacić określoną cenę. Sporządzoną umowę należy potwierdzić na piśmie.
Dostawca odpowiada z tytułu rękojmi za jakość dostarczonych produktów lub usług. Odbiorca może odstąpić od umowy w wypadku gdy poinformował dostawcę o złym wykonaniu zadania, a ten, mimo wyznaczonego terminu, nie zmienił sposobu wykonywania zlecenia. Dostawca ma także obowiązek sprawdzenia prawidłowości procesu w przypadku gdy zostanie on zaproponowany przez odbiorcę. W takim przypadku, dostawca może się uchylić od odpowiedzialności w przypadku gdy:
- nie był on w stanie wykryć wad;
- poinformował odbiorcę że nie jest możliwe poprawne wykonanie zadania w sposób określony przez odbiorcę, a mimo to odbiorca nie zmieniał swoich wytycznych.
Dostawca jest także odpowiedzialny za opóźnienia. W przypadku zwlekania z wykonaiem zleconego zadania odbiorca może odstąpić od umowy przed upływem terminu oraz zażądać naprawienia szkody wyrządzonej przez niedotrzymanie terminu.
Jeśli odbiorcą jest osoba prywatna a nie przedsiębiorstwo, stosuje się wymogi dotyczące sprzedarzy konsumenckiej.
Dostawcy w sieci dostaw
Dostawca odgrywa bardzo istotną rolę w tzw. sieci dostaw, która składa się z wielu łańcuchów, stanowiących powiązanie między organizacjami. Podmioty te współpracują ze sobą w procesie zaopatrzenia, podczas przepływu produktów, gotówki i informacji w celu osiągnięcia zysków i korzyści. Coraz bardziej złożone potrzeby i wymagania klientów oraz rozrost konkurencji wpływają w dużym stopniu na rozwój i zmiany w zarządzaniu tym systemem logistycznym, dlatego partnerstwo między dostawcami i odbiorcami jest tak istotne.
Rodzaje dostawców
Dostawców można sklasyfikować według następujących kategorii:
- dostawcy surowców, materiałów, towarów i innych dóbr;
- dostawcy kapitału (banki, agencje kredytowe);
- dostawcy zasobów ludzkich (agencje pośrednictwa pracy, urzędy pracy);
- dostawcy informacji (media, firmy badające rynek).
Kryteria wyboru dostawcy
Dokonując wyboru dostawcy należy kierować się:
- jakością;
- niezawodnością;
- potencjałem - obiekty produkcyjne danego dostawcy i ich zdolności/umiejętności techniczne, zarządcze i organizacyjne oraz sterowanie produkcją;
- kondycją finansową - niestabilna sytuacja finansowa dostawcy stwarza niebezpieczeństwo zakłócenia regularnej, długoterminowej obsługi;
- pożądanymi cechami - czynniki, które mogą z określonych powodów wpłynąć na wybór dostawcy;
- lokalizacją dostawcy.
Zobacz też
Bibliografia
- R., W. Griffin: Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001 str. 111-112
- Anna Samel: Dostawca, Encyklopedia zarządzania
- Odpowiedzialność dostawcy za wyznaczone produkty
ostatnia modyfikacja 27 października 2015 r.