Kurier Przekierowano ze strony: Courier ang. courier

Kurier (posłaniec, goniec) – osoba wyznaczona do szybkiego, niezwłocznego dostarczenia do wybranego celu różnych przesyłek, Dokumentów, paczek itp. Jest to odpowiednik poczty i jej pracowników (listonoszy). W dzisiejszych czasach popularne stały się tzw. przewozy kurierskie specjalizujące się w przewozie paczek, listów itp., stając się tym samym konkurencją na rynku dostarczycieli.

Spis treści

HistoriaW starożytności, aby na czas dostarczać wiadomości, wykorzystywano biegaczy, pocztę gołębią oraz jeźdźców na koniach. Zanim dokonano postępu technicznego kurierzy musieli biegiem pokonywać kilometry tras do swoich celów. Do dziś organizowane są maratony bezpośrednio związane z rzeczywistymi historycznymi szlakami kurierskimi. W tradycji Igrzysk Olimpijskich znajduje się sztafeta między miastami. Przenosi ona ogień olimpijski zapalony w Olimpii w Grecji do miejsca igrzysk[1]. W średniowieczu, sądy królewskie utrzymany własnych posłańców, którzy byli opłacani nieco lepiej niż zwykli kurierzy[2].

Rodzaje kurierówKurierzy na duże odległości zazwyczaj przemieszczają się samochodami, ciężarówkami, koleją i samolotami. Kurier może rozwozić również przesyłki pocztowe na rowerze. Kurier rowerowy pracuje najczęściej w dużych miastach (metropoliach), gdzie w ścisłym centrum rower jest zwykle najszybszym środkiem Transportu. Firmy kurierskie zatrudniają kurierów rowerowych, ponieważ rowery mogą poruszać się w korkach ulicznych szybciej od samochodów i motocykli.

Swoją pracę kurier wykonuje niezależnie od warunków atmosferycznych. Na skutek szybkiej jazdy w ruchu ulicznym praca kuriera jest wysoce ryzykowna. Nie ma on zazwyczaj stałej godzinnej stawki, pensja zależy od ilości przewiezionych paczek. Większość firm wyznacza maksymalny czas dowozu jednej paczki, w którym kurierzy muszą się zmieścić.

W odróżnieniu od pozytywnego kuriera, rozróżnia się kurierów działających w niezgodzie z prawem, na czyjeś zlecenie. Takimi są np. kurierzy przemycający nielegalny towar (np. narkotyki) lub ludzi przez granicę. Do przewozu dokumentacji (poczty) dyplomatycznej uprawniony jest kurier dyplomatyczny.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.