Dołącz do Governautów, zarejestruj się
Załóż konto
Reklama

Drogi użytkowniku!
Wygląda na to, że używasz rozszerzenia blokującego reklamy.
W Governice nie stosujemy nachalnych reklam. Możesz bezpiecznie odblokować je na naszej stronie ;-)
Finansowe aspekty zarządzania, takie jak: wskaźniki finansowe, certyfikaty i uprawnienia finansowe czy podatki. Znajdują się tutaj także artykuły dotyczące teorii i modeli finansowych, zarządzania ryzykiem finansowym. W tym miejscu publikowane są również hasła dotyczące ubezpieczeń, stanowisk w finansach czy inwestycjach.
TCO Przekierowano ze strony: Całkowity Koszt Posiadania ang. Total Cost of Ownership
TCO (Całkowity Koszt Posiadania) - spójna metodyka analizy kosztów, ujmująca całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymywania i w końcu pozbycia się aktywów w firmie na przestrzeni określonego czasu.
TCO w w kontekście inwestycji IT
TCO służy do oceny bieżących i prognozowanych wydatków na infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną. Model uwzględnia koszty bezpośrednie ujawnione w budżetach i listach płac, oraz Koszty pośrednie (ukryte) – wyznaczone jako koszty związane z działaniami użytkowników oraz z przestojami. Model TCO służy nie tylko redukcji całkowitych kosztów związanych z posiadaniem zasobów teleinformatycznych, ale także analizie różnic między badanym przedsiębiorstwem a danymi porównawczymi modelu firm i stowarzyszeń niezależnych. Najważniejszym składnikiem modelu jest – oprócz systemu klasyfikacji kosztów zawierającego bogatą listę kategorii – także baza danych statystycznych o kosztach informatyki dla wielu branż.
TCO jest bardzo dobrym miernikiem porównawczym przy wyborze systemu informatycznego dla przedsiębiorstwa oraz oceny kosztu utrzymania infrastruktury IT (np. gdy jest rozważania decyzja o oddanie jej w outsourcing i zestawiamy koszt utrzymania wewnętrznych zasobów z ceną nabycia usług na rynku).[2]
TCO w kontekście zakupu floty samochodowej
Obliczanie TCO
- Capital - kapitał trwały, czyli sprzęt komputerowy i sieciowy (komputery PC, serwery, stacje robocze, koncentratory, routery, HUBy itp.), oprogramowanie (systemy operacyjne, sieciowe systemy operacyjne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie siecią, oprogramowanie standardowe i specjalistyczne), okablowanie oraz urządzenia peryferyjne (klawiatury, myszki itp.).
- Futz Factor - koszty spowodowane stratą czasu pracowników (np. podczas formatowania tekstu, dostosowania interfejsu użytkownika).
- Application Development - koszty związane z tworzeniem oprogramowania.
- Peer Support - koszty wsparcia związane obsługą stacji klienckich.
- Technical Support - koszty wsparcia technicznego.
- Formal Learning - koszty sformalizowanej nauki (kursy obsługi, egzaminy certyfikacyjne itp.).
- Informal Learning - koszty niesformalizowanej nauki (książki, czasopisma itp.).
- Admin - koszty administracji.
- Data Management - koszty zarządzania danymi.
- Supplies - koszty zapasów i dostaw[3].
Inne firmy, takie jak Forrester czy RM Consulting opracowały własne sposoby obliczania TCO, których wyniki mogą się różnić od tych uzyskanych metodą Gartner Group. Jest to związane z różnymi założeniami jakie poszczególne firmy przyjęły w swoich modelach. W metodzie Gartner Group przyjęto np., że rozpatrywany system składa się z komputerów o tej samej lub zbliżonej konfiguracji sprzętowej, co niewątpliwie zmniejsza koszty wsparcia technicznego i administracji, jednak w rzeczywistości nie jest realne.Wszystkie metody mają ze sobą wspólne cechy, takie jak:
- koszty sprzętu i oprogramowania stanowią około połowę kosztów TCO,
- koszty szkoleń i administracji są bardzo wysokie.
Bibliografia
- Total Cost of Ownership, Wikipedia pl
- Total Cost of Ownership, Wikipedia en
- TCO na Encyklopedii Zarządzania
- W. Kilijański: Porady ekspertów, Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2006, Warszawa 2006
- M. Popkiewicz: Integracja z systemem operacyjnym, Gazeta prawna 96/2006, Warszawa 2006
- M. Szmit: Informatyka w zarządzaniu, Difin, Warszawa 2003
ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.