Bandh

Bandh (hindi: बंद zamknięty) - forma Strajku lub protestu, popularna w Indiach i Nepalu, polegająca na zaprzestaniu zwykłej działalności,[1] czasem również na niewychodzeniu z domu.

Teoretycznie uczestnictwo w bandh powinno być dobrowolne, lecz w praktyce partie polityczne często wymuszają podporządkowanie się opinii publicznej. Oczekują od niej, że pozostanie w swoich domach i w okresie bandh nie będzie pracowała. Najbardziej odczuwają to sklepikarze, od których oczekuje się zamknięcia sklepów, oraz operatorzy transportu publicznego i taksówkarze, którzy w tym czasie nie mogą przewozić pasażerów. Zdarzały się już przypadki, gdy w wyniku bandh zamierały całe duże miasta [2]. Bandh to również potężny środek działania obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ze względu na ogromny wpływ jaki wywiera na wspólnoty lokalne, jest niebezpiecznym narzędziem protestu [3].

Sąd Najwyższy w Indiach zakazał bandh w 1998 roku [4], ale partie polityczne nadal je organizują. W 2004 roku, sąd ukarał dwie partie polityczne (Bharatiya Janata Party (BJP) i Shiv Sena) grzywną za organizowanie bandh w Mumbaju. Protesty te były skierowane przeciwko wybuchom bombowym w mieście [5], gdzie średnia roczna ich liczba wynosi 40-50 (od kilku godzin do maksymalnie 2 dni). Natomiast w Nepalu, częstotliwość zwoływania bandh wzrosła, ze względu na niestabilność polityczną. Włamania, przymusowe zamknięcia, podpalenia i starcia między organizatorami strajku a policją to powszechne sceny w okresie zamknięcia.

Zobacz teżBibliografia

ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2016 r.